Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences

Bolová ozdobila tretru svěťákem

31. 05. 2022 | 20:36
Bolová ozdobila tretru svěťákem

Zlaté tretře letos přálo počasí a bylo to vidět i na výkonech. Nizozemka Femke Bolová zaběhla na třístovce překážek historické světové maximum. Rekord mítinku zaznamenal etiopský stýplař Lamecha Girma. Nejlepších českých umístění dosáhli dálkař Radek Juška a oštěpařka Nikola Ogrodníková, kteří skončili druzí.

Očekávaným vrcholem mítinku byl závod žen na 300 metrů překážek, kde se dopředu avizoval útok na historické světové maximum Zuzany Hejnové. Těsně předtím, než závodnice zaklekly do bloků, proběhlo oficiální poděkování Zuzaně za její veleúspěšnou kariéru a pak už se mohla dívat, zda se podaří Nizozemce Femke Bolové překonat její rekordní zápis z mítinku v Chebu v roce 2011. Bronzová olympijská medailistka pak přímo šokovala časem 36.86, kterým dosavadní rekord Hejnové srazila o jednu vteřinu a tři desetiny. Za nyní již bývalým maximem naší reprezentantky příliš nezaostaly ani Ukrajinky Viktoria Tkačuková (38.24) a Anna Ryžikovová (38.36). Jedinou českou zástupkyní v závodě byla sedmá Barbora Veselá (41.73).

V závodě na 3000 metrů se postaral o jeden z nejkvalitnějších výkonů letošního ročníku Zlaté tretry Etiopan Lamecha Girma. Stal se totiž prvním běžcem, kterému se v Ostravě podařilo zaběhnout stýpl pod osm minut. Jedenáct let starý rekord mítinku Keňana Paula Kipsiele Koeche srazil téměř o čtyři vteřiny na 7:58.68. Tento čas je také letošním nejlepším světovým výkonem a novým etiopským národním rekordem. Životní závod za sebou má také Damián Vích. Ten využil rychlého závodu v silné konkurenci k výraznému vylepšení osobního maxima na 8:32.91, který ho momentálně řadí v českých historických tabulkách už na sedmou příčku.

Foto: Pavel Lebeda/sport-pics.cz

 

[ ...zpět ]

© 2020 Sdružení sportovních klubů Vítkovice, z. s. | made 7M