Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences

Jubilejní ročník nabídl skvělou podívanou

20. 05. 2021 | 06:29
Jubilejní ročník nabídl skvělou podívanou

Jubilejní 60. ročník Zlaté tretry Ostrava by si jistě zasloužil více diváků na tribunách a snad i teplejší počasí. Jsou však věci, které sebelepší organizátoři ovlivnit nedokáží. Umí pouze nabídnout představení atletických hvězd, které potěší srdce fanouška. A to se v letošním roce zcela jistě opět podařilo.

Díky výjimce Ministerstva zdravotnictví mohlo být na tribunách Městského stadionu ve Vítkovicích obsazeno jen deset procent počtu míst k sezení. Kdo tuto možnost využil, rozhodně neudělal chybu. Středeční večer byl nabitý krásnými souboji a skvělými výkony, atleti a atletky jasně ukázali, jaký hlad měli po závodění a jak jsou připraveni na vrchol sezony, kterým bude už za dva měsíce olympiáda v Tokiu.

Jen v hlavním programu bylo překonáno 29 osobních rekordů a vytvořeno celkem 124 nejlepších osobních výkonů sezony. S ohledem na počet účastníků a chladné počasí bezesporu úctyhodná čísla.

Běžecké galapředstavení převedl v Zátopkově memoriálu na 10 000 metrů Uganďan Jacob Kiplimo. Muž, který při loňském ročníku Zlaté tretry zaběhl rekord mítinku na pětce, zazářil i na dvojnásobné distanci, když si s pětadvaceti okruhy poradil v čase 26:33,93, což ho řadí na sedmou příčku historických světových tabulek. A samozřejmě se vyhoupl do čela tabulek letošní sezony.

Naopak v nejkratším sprintu ani chladné počasí nezabránilo americkému sprinterovi Fredu Kerleymu, aby nezaběhl stovku pod deset vteřin. Jeho vítězný čas byl 9,96. V dalších běžeckých disciplínách zazářili v letošních nejlepších světových výkonech Max Burgin z Velké Británie, který zaběhl půlku za 1:44,14, Uganďan Joshua Cheptegei časem 7:33,24 na 3000 metrů nebo etiopský stýplař Getnet Wale. Ten vyhrál časem 8:09,47.

A pak tady byly technické disciplíny. Tyčkařský souboj mezi Armandem Duplantisem a Samem Kendricksem dopadl lépe pro švédského fenoména. Duplantis měl v soutěži jen tři úspěšné pokusy, šest neúspěšných, ovšem ten na 590 centimetrech mu zajistil zisk křišťálové trofeje pro vítěze.

Skvostné představení předvedl v oštěpařském sektoru Němec Johannes Vetter. V základech se otřásal i letitý rekord tretry Jana Železného (94,64 m). Vetter hned v prvním pokusu poslal oštěp na hranici 94,20 a stovky fanoušků ho odměnily hlasitým potleskem. Lídr letošních tabulek se dostal přes devadesátimetrovou hranici ještě jednou a potvrdil, že je současným králem této disciplíny.

Trojskok ovládl výkonem 17,20 Fabrice Zango z Burkiny Faso, kouli mužů Chorvat Filip Mihaljevič výkonem 21,58 a oštěp žen Němka Christin Hussongová za 66,56.

Hned za německou oštěpařkou skončila Nikola Ogrodníková, která si své letošní maximum vylepšila na 65,13 metrů. Její druhé místo bylo nejlepším umístěním českých atletů a atletek. Halový mistr Evropy Tomáš Staněk skončil v kouli čtvrtý, stejně jako oštěpařka Barbora Špotáková. Dálkař Radek Juška se nepříliš kvalitní soutěží dálkařů protrápil a výkonem 762 centimetrů obsadil třetí místo.

 

[ ...zpět ]

© 2020 Sdružení sportovních klubů Vítkovice, z. s. | made 7M