{analitics urchin="UA-154778477-1"}

Ohlédnutí za rokem 2020: první ročník Kontinentální Tour

08. 01. 2021 | 12:05

Na začátku roku 60. Zlaté tretry Ostrava přinášíme malé ohlédnutí za premiérovým ročníkem soutěžního formátu Kontinentální tour očima renomovaného sportovního novináře Boba Ramsaka. Připomeňme si jaký byl rok 2020 v druhé nejvyšší soutěži světové atletika a přejme tomu letošnímu, aby byl plný samých příjemných překvapení.

V roce 2020 debutoval podnik s názvem Kontinentální Tour, jehož cílem bylo zviditelnit jednodenní atletické mítinky konající se mimo Diamantovou ligu, a to po celém světě. Navzdory tomu, že inaugurační ročník neproběhl tak, jak bylo během loňského listopadu avizováno, seriál nakonec ukázal, jakým způsobem se samotný sport, jeho organizátoři i sportovci přizpůsobili podmínkám a jak překonali překážky spojené s vypuknutím celosvětové pandemie Covidu-19. 

 

Start v Sydney

Mítinky v rámci Kontinentální Tour byly rozděleny do tří částí, tedy do Zlaté, Stříbrné a Bronzové, přičemž zahrnovaly 80 soutěží po celém světě, a to ve všech šesti disciplínách světové atletiky. Série odstartovala podle plánu v australském Sydney, kde mítink vyvrchol dech beroucím soubojem Petera Bola a Josepha Denga na trati dlouhé 800 metrů, jenž se odehrál 22. února na tamní Sydney Track Classic a vyústil v první a druhé místo zmíněných atletů. Dění se poté přesunulo na Nový Zéland do města Auckland, které hostilo další soutěž Bronzové ligy, kde dvojnásobný halový mistr světa Tom Walsh nadchnul domácí fanoušky vítězným vrhem koulí na 21,66 metrů.

Poté se ale nad celou soutěží začala stahovat mračna kvůli sílící pandemii Covidu-19, která zasáhla každý aspekt našich životů. Pro atletiku nastalá situace znamenala rušení či posunování jednoho mítinku za druhým a od počátku března tak zel kalendář světových soutěží prázdnotou stejně jako sportoviště a stadiony, kam byl upřen přístup jak atletům, tak divákům. Organizátoři se pak museli vypořádat nejen s krátícím se rozpočtem, ale také s neustále se měnícími vládními nařízeními, což je přimělo hledat různé způsoby, jak soutěže uskutečnit. Jejich snahy naštěstí přinesly v mnoha případech ovoce, alespoň co se inauguračního ročníku Kontinentální Tour týče.

Série tady po více než tříměsíční pauze pokračovala pražským Memoriálem Josefa Odložila, který se uskutečnil 8. června v rámci Bronzové ligy. Mítink se nesl ve znamení vzpomínky na Danu Zátopkovou, olympijskou šampionku z roku 1952, přičemž hlavní hvězdou zde byla evropská stříbrná medailistka Nikola Ogrodníková, která pro Česko hodila oštěp na vzdálenost 64,22 metrů. O měsíc později se 8. července konala ve švédském Karlstadu další část Bronzové ligy, tedy Grand Prix otevírající sezónu v zemích Skandinávie. Z místních hvězd se podniku zúčastnili světový šampion v hodu diskem Daniel Stahl a také světový rekordman ve skoku o tyči Mondo Duplantis. Následovala soutěž Kuortane Games pořádaná 1. srpna v jihozápadním Finsku, v němž zářil především zmíněný Stahl, který si ukradl mítink pro sebe i o devět dní později ve švédské Grand Prix v Sollentuně. Na tamním stadionu hodil diskem 71,37 metrů, tedy nejdále než kdokoliv jiný v roce 2020. Za dalších čtyřiadvacet hodin odstartovala Zlatá Kontinentální Tour také ve finském Turku, a to vinou Covidu-19 s tří a půl měsíčním zpožděním.

 

Paavo Nurmi Games, Turku, Finsko (11. srpna)

Od mítinku přesunutého z původního termínu 1. června bylo očekáváno mnoho, neboť se jednalo o tradiční podnik pořádaný od roku 1957 na památku legendárního sportovce. Poprvé se soutěž konala na počest jeho 60. narozenin, přičemž o žádném zklamání se hovořit nedá, neboť co se týče kvality, takový mítink se do té doby v roce 2020 neuskutečnil. Padlo dokonce šest světových rekordů, a to včetně v hodu oštěpem, na který dosáhl Johannes Vetter hodem 91,49 metrů. Znovu zazářil i Daniel Stahl díky hodu diskem na 69,23 metrů, leč nadchli také šampioni běhu přes překážky Nadine Visserová (12.68) a Andrew Pozzi (13,17).

Aby pořadatelé učinili zadost nařízením ohledně dodržování odstupu, poskytli pouze 6000 vstupenek, které se vyprodaly a diváci tak poskytli atletům nejpočetnější kulisu od počátku roku.

 

Guylai István Memoriál, Székesfehérvár, Maďarsko (19. srpna)

Další zastávkou byl jubilejní desátý ročník Gyulai Memoriálu, nesoucí jméno někdejšího generálního tajemníka Mezinárodní asociace atletických federací. Do Maďarska se sjelo devět lídrů světových tabulek a šest držitelů světových šampionských titulů.

Zkrácenou sezónu 2020 zde zakončil Noah Lyles, který zvítězil na trati 100 metrů v čase 10,05 s., a to jen 65 minut předtím, než zaběhl 200 metrů za 20,13 s. stejně jako během podniku Diamantové ligy v Monaku 14. srpna, tak i v Maďarsku zvedl před svým prvním závodem pěst v černé rukavici.

„Ta rukavice je symbolem útlaku, kterému Afro-Američané v Americe čelí,“ vysvětlil. „Jestliže mám možnost na tento problém upozornit, tak to budu dělat dál.“

Ve společnosti nejlepších trojskokanů zvítězil držitel rekordu Hugues Fabrice Zango, jehož čtvrtý pokus vyústil v doskok na 17,43 metrů a vede tak světovou tabulku. Afričan si vedl skvěle už od začátku, když jeho druhý pokus znamenal 17,40 metrů, přičemž na druhém místě za ním v celkovém pořadí skončil Christian Taylor (dvakrát 17,34 metrů). Třetí byl jeho častý soupeř Pedro Pablo Pichardo (17,28 metrů) z Portugalska. Oba zmínění předvedli v Maďarsku svá sezónní maxima.

Fantastickým soubojem skončil běh mužů na 110 metrů přes překážky, kde Orlando Ortega dokázal stáhnout náskok světového šampiona Granta Hollowaye a porazit jej o mizivých 0,01 s. v čase 13,12 s. Mezi ženami v běhu na 100 metrů přes překážky uspěla Nadine Visserová, čímž si připsala páté vítězství z pěti startů a časem 12,68 s. vyrovnala svůj světový rekord.

Soutěž v Maďarsku se ovšem kvůli přísnějším restrikcím musela obejít bez diváků.

„Do mítinku zbývaly jen dva týdny, museli jsme ale k takovému rozhodnutí přistoupit. Shromažďování bylo povoleno pouze v rámci malých skupinek,“ řekl hlavní organizátor mítinku Peter Deutsch. „Přesto jsem se snažili, abychom připravili nabitý mítink se vším všudy, a ne jen osekanou verzi s průměrným programem, případně přistoupit jen ke zveřejnění jednotlivých závodů na internetu.“

 

Seiko Golden Grand Prix, Tokyo, Japonsko (23. srpna)

Mítink měl původně sloužil jako květnový předkrm pro Letní Olympijské hry, organizátoři nicméně celou soutěž uspořádali alespoň v létě jako příležitost pro japonské atlety konané na dráze, kde se v roce 2021 uskuteční odložené hry. Někteří ze sportovců tuto možnost využili perfektně, a to kupříkladu Nozomi Tanakaová, světová šampiona na 3kilometrové trati, která se tentokrát představila na trati dlouhé 1500 metrů, kde bez pomoci vodičů zlomila národní rekord v čase 4:05,27.

Návrat do formy pak ukázal oštěpař Genki Dean hodem na 84,05 metrů, přičemž očekávaný běh mužů na 100 metrů ovládl Yoshihide Kiryu před Askou Cambrige o 0,02 s. v čase 10,14 s.

 

Memoriál Kamily Skolimowké, Chořov, Slezsko, Polsko (6. září)

V Polsku pokračoval v povedené sezóně 2020 Němec Johannes Vetter, který vstupoval do soutěže v pozici druhého nejlepšího oštěpaře v historii. Během zataženého odpoledne se mu povedl další skvělý hod, činící 97,76 metrů, jímž za světovým rekordmanem Janem Železným zaostal jen o 72 centimetrů. Železný rekord stanovii před 24 lety hoden na 98,48 metrů.

„Bylo to skoro perfektní,“ okomentoval Vetter svůj hod, kterým trojnásobně překonal vzdálenost, již kdy doposud hodil.

Ve vrhu koulí potvrdil svou dominanci v roce 2020 Ryan Crouser vrhem na 22,70 metrů a zakončil jím tak sérii trojice hodů z pěti, které překonaly 22 metrů. Kus opodál pak Daniel Stahl získal třinácté vítězství v řadě v hodu diskem, neboť jím dosažených 67,28 metrů nikdo nepřekonal.

Laura Muirová se prezentovala impozantní výkonem na distanci 1500 metrů, neboť suverénním vítězstvím v čase 3:58,24 nejenže vytvořila rekord mítinku, ale také zaběhla druhý nejrychlejší čas tohoto roku. Polská reprezentantka Sofia Ennaoiová byla v čase 3:59,70 druhá, a poprvé tak dokázala pokořit milník čtyř minut a značně se přiblížila polskému národnímu rekordu.

 

Zlatá tretra, Ostrava, Česká republika (8. září)

Největšími hvězdami na prestižním mítinku byli Jacob Kiplimo, Ryan Crouser, Christian Taylor a Faith Kipyegonová.

3000 lidí, kteří byli vpuštěni na Městský stadion, viděli souboj Kiplima se Selemonem Baregou, z nichž první jmenovaný po litém boji zvítězil v čase 12:48,63, a postaral se tak o jeden ze sedmi rekordů, jež byly na mítinku překonány. Crouser pak předvedl další sérii povedených vrhů koulí, přičemž jeho počínání vyvrcholilo čtvrtým vrhem na 22,43 metrů, kterým si zajistil osmé vítězství v rámci osmi konaných soutěží.

Opodál mezitím Faith Kipyegonová získala na distanci 1500 metrů vítězství v čase 3:59,05 a překonala rekord soutěže téměř o tři vteřiny. Překonání rekordu mezi muži ve 400 metrů přes překážky patřilo Karstenu Warholmovi. Na první místo ve světovém žebříčku se trojskokem na 17,46 metrů dostal Christian Taylor, čímž při posledním pokusu sebral vítězství Huguesovi Frabricovi Zangovi, vedoucímu soutěž od druhého kola, kdy skočil 17,42 metrů.

 

Hanzenkovičův Memoriál, Záhřeb, Chorvatsko (14-15. září)

Ryan Crouser zůstal neporažen i nadále, neboť během úvodní noci mítinku vrhnul koulí na 22,74 metrů, čímž překonal rekord soutěže a zajistil vrcholný moment dvoudenního podniku, který navíc slavil jubilejní 70. ročník.

Dalšího dne bylo 700 vpuštěných diváků svědky překonání rekordu v hodu diskem, neboť světový šampion Daniel Stahl se vzpamatoval z nečekané porážky a zvítězil díky hodu na 68,87 metrů. Mezitím Sandra Perkovičová zaujala hoden na 64,67 metrů poté, co se v soutěži objevila poprvé od března.

Skok daleký se stal záležitostí švédské atletky Khaddi Sagniaové, která předvedla svůj nejlepší výkon kariéry, neboť s 6,92 metrů nejenže atakovala hranici sedmi metrů, ale vylepšila si životní maximum. Daniel Rowden poté triumfoval na distanci 800 metrů v čase 1:44,09 a Stewart McSweyn vyhrál 1500 metrů v solidním čase 3:32,17.

 

Kip Keino Classic, Nairobi, Keňa (3. října)

Co se týče Zlatých soutěží, jejich série byla zakončena v Nairobi, kde se konal vůbec první světový mítink, jenž vyvrcholil triumfy domácích hvězd Timothyho Cheruiyota, Hellen Obiriové a Beatrice Chepkoechové. První zmíněný se v čase 3,35:153 prosadil před šampionem z roku 2016 Kumari Takim, zatímco Hellen Obiriová díky silnému závěru zvítězila na distanci 5000 metrů před Agnes Tiropovou, třetí při mistrovství světa na trati dlouhé 10 000 metrů, o půl vteřiny v čase 15:06,36. Beatrice Chepkoechoví pak získala prvenství v běhu na 3000 metrů přes překážky v čase 9:29,05, a to pět vteřin před světovou šampionkou z roku 2015 Hyvin Kiyengovou.

Nicolas Kimeli pak stanovil rekord na distanci 5000 metrů časem 13:08,32, což se dá považovat za úctyhodné vzhledem k tomu, jak vysoko je město Nairobi položeno. Zaujal také výkon namibijské Beatrice Masilingiové, která na trati 400 metrů ve svých sedmnácti letech zvítězila v čase 50,99, a to v soutěži pro 15-17leté atlety.

 

Po 28 mítincích

Dohromady se v rámci Kontinentální Tour uskutečnilo 28 mítinků Zlaté, Stříbrné či Bronzové úrovně, a zajistilo tak možnost se ukázat atletům po celém světě. Ze Stříbrné a Bronzové části zmiňme ještě výkon Julije Levčenkové, která ve skoku do výšky zaznamenala při Memoriálu Ireny Szewińské v polském Bydhošti dvoumetrový skok. 19. srpna tak předvedla teprve druhý takový skok celé venkovní sezóny.

25. srpna pak Vetter zazářil při konání Memoriálu Janusze Kusocińskiho na Chořovském stadionu hodem na 90,86 metrů. O čtyři dny později se Crouser postaral o 22,72 metrů dlouhý vrh, a to v rámci jediné části Kontinentální Tour, která se letos konala v Severní Americe, s názvem Drake Blue Oval Showcase v Des Moines v Iowě.

Září patřilo také německým mítinků, když Malaika Mihambová skočila 7,03 metrů v Dessau na mítinku Anhalt, který se konal 8. září. Šlo o jediný letošní skok nad sedm metrů. O pět dní později si Christian Taylor pojistil první místo ve světovém žebříku v trojskoku díky skoku měřícím 17,57 metrů na mítinku v Berlíně, kde Mondo Duplantis zaznamenal 5,91 metrů vysoký skok o tyči, Hyvin Kiyengová zaběhla 3000 metrů dlouhý běh přes překážky žen v čase 9:06,14 a Karsten Warlholm překonal rekord mítinku ve 400 metrech přes překážky mužů s časem 47,08 s..

Mezitím se při švýcarském podniku The Gala dei Castelli v Bellinzoně 15. září vrátil na mezinárodní úroveň Wayde van Niekerk, tedy olympijský šampion z roku 2016 v běhu na 400 metrů, jenž svůj návrat proměnil v prvenství v čase 45,58 s.. Jeho krajan z Jihoafrické republiky Akani Simbine pak zvítězil na distanci 100 metrů v čase 10,02 s.

Celá série se zakončila 6. prosince v brazilském Sao Paulu soutěží s názvem Grande Prêmio Brasil Caixa de Atletismo, kde se mimo jiné představil držitel jihoamerického rekordu ve vrhu koulí Darlan Romani, jenž tentokrát zvítězil díky vrhu na 20,91 metrů.

 

[ ...zpět ]

© 2020 Sdružení sportovních klubů Vítkovice, z. s. | made 7M